20 Yaş Dişi


Diş dizisinin en sonunda her iki tarafta bulunan, halk arasında 20lik diş olarak tabir edilen üçüncü büyük azı dişleri genellikle 18-20 yaşlarında çıkmaktadır.

Ancak evrimsel sürecin bir sonucu olarak zamanla çene yapısında küçülme meydana gelebilir ve bununla birlikte 20 yaş dişleri sorun çıkarabilir.

Kişiye sorun yaratmayan, çürümemiş, ağrı yapmayan, enfeksiyon oluşturmayan 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur, ancak kişinin ağız sağlığını tehdit etmeye başladığında eğer hekim uygun görüyorsa mutlaka çekilmelidirler.

Özellikle çürük olan 20 yaş dişleri yanındaki komşu azı dişlerinin de çürüme ve diş etinde enfeksiyon oluşma sürecini hızlandırır. Bunda dolayı hekimler genellikle bir an önce çürümüş 20 yaş dişinin çekilmesini önerirler.

20 yaş dişi

Ayrıca yeterince hijyeni sağlanmamış 20 yaş dişleri, diş etinde enfeksiyon oluşumuna neden olur. Bu durum kişinin ağız sağlığını tehdit ederken, kötü ağız kokusu, ödem, ağrı gibi şikayetleri beraberinde getirir.

Diş diziliminde ki çarpıklıkları gidermek amacıyla hekim tarafından braket takılarak uygulanan tedavi yöntemi öncesinde de gömülü olan 20 yaş dişleri çekilir. Çünkü ortodontik tedavi sürecinde kendine yer açmaya çalışarak diğer dişlere basınç uygulamaya başlar ve bu durum tedavinin başarı oranını büyük oranda düşürür.

Bir diğer sorun oluşturduğu dönem ise protez tedavi sürecidir. Kişiye hayatı boyunca hiçbir sorun çıkarmamış olan gömülü 20 yaş dişleri protez tedavi planlaması yapılmaya başladığında, uygulama aşamasına geçilmeden önce mutlaka çekilmelidir. Çene ve kemik yapısında ileride oluşabilecek sıkıntılara karşı önlem olarak hekim tarafından genellikle kişiye tavsiye edilen bir durumdur.

Nadir görülse de gömülü olan 20 yaş dişlerinin kişiye oluşturduğu diğer bir sorun ise kist oluşumudur. Bu durum belirti vermeyebilir ya da geç fark edilebilir. Geç fark edilen kistler kişinin ağız ve diş sağlığını büyük ölçüde tehdit eder. Diğer dişlerde hasar oluşumuna neden olabilen kistler bir an önce hekim tarafından temizlenir ve gömülü 20 yaş dişi çıkarılır.

Sonuç olarak 20 yaş dişlerinin erken çekilmesi, kişinin ağzında oluşabilecek bir çok komplikasyonu önlemiş olacaktır.