Porselen Zirkon Kaplama


Günümüzde kişilerin estetik diş hekimliğine olan ilgili her geçen gün artmaktadır. Kişinin dişlerinden memnun olmaması ve estetik kaygısı yaşaması, sosyal yaşantısını önemli ölçüde etkilemektedir.

Herkesin hayali olan ışıldayan bir gülümsemenin altın kuralı kişinin sağlıklı, çene yapısına uygun, beyaz dişlere sahip olmasıdır.

Hal böyle olunca her geçen gün kişilerin lamine kaplamalara olan ilgisi artmakta ve hayal ettikleri dişlere sahip olmak için diş hekimlerinin kapılarını çalmaktadırlar.

Estetik diş hekimliğinin gelişmesi ile birlikte hekimler tarafından en çok uygulanan işlemlerden biri lamine kaplamalar olmaktadır.

Porselen Zirkon Kaplama

Klasik porselen kaplamalardan farklı olarak, lamine kaplamalar da dişlerin gereğinden fazla kesilmesi, törpülenmesi gerekmemektedir. Bundan dolayı da lamine kaplamalara olan talep her geçen gün artmaktadır.

Lamine uygulamalarında tercih edilecek materyel genellikle kişinin tercihine göre seçilir. Porselen ya da zirkon kaplama uygulaması yaptırırken kişi her iki materyelinde avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Porselen mi, Zirkonyum mu?

Lamine kaplama yaptırmaya karar veren kişinin en çok merak ettiği şey porselen mi yoksa zirkonyum kaplama mı yaptırması gerektiğidir.

Porselen kaplamanın zirkonyum kaplamaya göre en büyük avantajı kişi için daha düşük maliyetli olmasıdır. Ancak porselen kaplama metal destekli olduğundan diş eti ile bire bir uyum sağlamakta zorlanabilir. Bunun sonucunda da beslenme sırasında yemek aratıkları aralara girerek dişlerde çürümeye neden olabilir.

Zirkonyum kaplama ise porselen kaplamaya göre daha maliyetli bir uygulamadır. Fakat ışık geçirgenliği porselene göre çok daha fazladır. Bundan dolayı da doğala en yakın görünümün elde edilmesine olanak sağlar. Ayrıca zirkonyum kaplamaların diş eti ile olan uyumu porselen kaplamaya göre çok daha iyidir neredeyse bire bir uyum sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı da diş hekimleri tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Dayanıklılık açısından da değerlendirmek gerekirse Zirkonyum, porselene göre güçlü yapıdadır. Diş ve diş etiyle birebir uyum sağlaması, sıcak, soğuk geçirgenliği kişinin doğal dişleriyle neredeyse aynı olacaktır.

Porselen kaplamaların süresi 15-20 yıl gibi bir süre dir. Bu sürenin belirlenmesi tamamen kişinin dişlerine olan bakımı ile ilgilidir. Zirkonyum kaplamalrın kullanım süresi ise 5-15 yıl arasındadır. Ancak kişinin iyi bir ağız bakımı ve hekim kontrolleri ile çok daha uzun sürede kullanılabilmektedir. Yani her iki kaplama çeşidinde de kaplama yaptıran kişinin ağız hijyenine büyük önem vermesi gerekmektedir.