İleri İmplant Cerrahisi


İmplant diş, eksik dişlerin tedavisinde kullanılmak üzere genellikle titanyumdan yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen vida şeklindeki yapay diş köküdür. Doğala en yakın alternatif olan implant günümüz teknolojisiyle kişiye kolaylıkla uygulanabilen bir protez şeklidir.

Diğer tedavi yöntemlerine kıyasla kişiye sağladığı en önemli avantaj, eksik olan dişin etrafındaki dişlere zarar vermemesi ve kişi tarafından doğal diş gibi rahatlıkla kullanılabilmesidir. İmplant uygulaması sonrası kişi çok hızlı bir şekilde normal hayatına dönebilir, konuşabilir ve rahatlıkla yemek yiyebilir.

Kişiye hem estetik bakımından hem de ağız sağlığı açısından büyük sıkıntı yaratan eksik dişler, modern diş hekimliğinde oldukça sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi sürecinde ilk olarak çene kemiğinizin röntgeni çekilir, sonrasında çene kemiği ve dişlerin ölçüsü alınır. Ağız ve çene yapınıza uygun olarakdiş hekimi tarafından tedavi süreci başlatılır.

İleri İmplant Cerrahisi

İmplant Diş Tedavisinin zararı var mıdır?

İmplant tedavisiyle ilgili olarak en çok merak edilen sorulardan biri herhangi bir zararı olup olmadığıdır. İmplant tedavisi vücuda hiç bir şekilde zarar vermemektedir. İmplantta tercih edilen titanyum bileşikleri vücutla uyumlu olduğundan dolayı kişide her hangi bir alerjik reaksiyona ya da yan etkiye sebep olmamaktadır.

Diş hekimlerinin en çok önerdiği tedavi yöntemlerinden biri olan implant uygulanırken çene kemiğinin yatay ve dikey olarak yeterli olması gerekmektedir. Ancak bazen kemik erimesi, çekilen dişin altında ki kist olması gibi bazı sorunlardan kaynaklı olarak kemik kalitesi ve yoğunluğu yetersiz kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda İleri İmplant Cerrahisi devreye girmektedir.

İmplant tedavisinde greft uygulama

Öncelikle kişinin çenede ki kemik yoğunluğu ve kalitesi kemik tozu ekleyerek (kemik grefti), ALL On Four ya da ALL On Six gibi yöntemlerle artırılmakta ve akabinde implant tedavisi uygulanmaktadır.

Son yılların en gözde tedavi yöntemlerinden biri olan İmplant, tek diş eksikliği ya da çoklu diş eksikliği farketmeksizin kişiye kolaylıkla uygulanabilmektedir. Diğer protez çeşitlerine göre oldukça rahat kullanılan,sağlam ve uzun ömürlü bir alternatiftir.

İmplant diş tedavisinin avantajları

Hastaya sağladığı avantajlar sayesinde en çok kabul gören tedavi yöntemidir. İmplant tedavisinin, doğru ellerde, doğru yöntemlerle uygulanması ve kişinin de ağız hijyenine gerekli özeni göstermesi durumunda, implant çok uzun bir süre sorunsuz şekilde kullanılabilmektedir.

Uygulama esnasında doğru anestezi yöntemi uygulandıysa hiçbir şekilde ağzı ya da acı hissetmezsiniz. Genellikle lokal anestezi uygulanarak işlem yapılır, ancak lokal anesteziden çekinen, fobisi olan hastalara genel anestezi uygulanarak da yapılabilmektedir. Burada önemli olan doktorunuzla karşılıklı olarak size en uygun yöntemin seçilmesidir.

Diğer merak edilen konulardan biri de implant tedavisinin başarısız olma ihtimalinin olup olmadığıdır. Günümüz teknolojisinden faydalanarak uygulanan implant tedavisinin başarısız olma oranı yok denilecek kadar azdır. İleri cerrahi yöntemlerle uygulanan implant tedavisi kişiye kolaylıkla uygulanabilen ve başarı oranı %100 e yakın olan, kişi için en iyi seçeneklerden biridir. Burada ki en önemli faktörlerden biri de doktorun, kişinin çene kemiği yapısını doğru analiz edip, kişi için en uygun yöntemi seçmesi ve tedavi sürecini doğru bir şekilde planlaması olacaktır.
Bütün bunlar bir araya geldiğinden implantın başarılı bir şekilde sonuçlanması ve uzun ömür olması işten bile değildir.