Ataşehir bl 49Ada kamelya 1 4.blok D4 Ataşehir

Çalışma Saatlerimiz
Pzt-Pz : 09:00 - 18:00
Ataşehir bul. 49. Ada kamelya 1 sit. 4.blok D.4 Ataşehir İstanbul
Çalışma Saatlerimiz
Pzt-Pz : 09:00 - 18:00
RGB Creative Agency | Web Tasarım

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

08-09-2023
480

Dişeti çekilmesi problemleri pek çok insanda rastlanan durumlardan biridir. Dişlerin çekilmesi herhangi bir hastalığa bağlı gerçekleşmektedir. Periodontitis olarak adlandırılan dişeti çekilmelerinde diş kemiğinde iltihaplanma ve enfeksiyon oluşmaya başlamaktadır. Bu ciddi bir derecede ilerleyen enfeksiyondur. Hastanın diş kaybı yaşamaması için tedaviye kısa süre içerisinde başlanması gerekmektedir.

 

Dişetleri dişlerin kemik üzerinde tutunmasını sağlamaktadır. Bu nedenle dişeti tedavilerinde oluşan enfeksiyon zamanla diş kayıplarının yaşanmasına neden olur. Diş kanamaları ve diş dökülmeleri de bu durumun göstergesidir. Genel olarak hijyen eksikliğinden meydana gelen durumlardan biridir. Ağız bakımının düzenli yapılmaması ya da doğru olmaması sonucunda ağız içerisinde oluşan bakteriler yayılmaya başlar.

 

Kısa bir süre sonra bu bakteriler iltihaplanmaya neden olur. İltihaplanma dişeti çekilmelerinin meydana gelmesinin sebebidir. Tedavisi ise muayene sonucunda antibiyotik kullanımına başlanması ve düzenli ağız bakımı yapılmasıdır. Özellikle diş ipi ve ağız gargarası kullanımı bu iltihaplanmayı kısa sürede tedavi eder.

 

Dişeti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

 

Dişeti çekilmesinin yaşanmasını önlemek için ağız hijyenine önem verilmelidir. Özellikle bakteri oluşumunu engelleyici ürünler kullanmak düzenli olarak dişlerin fırçalanması bu durumu önlemektedir. Diş aralarında oluşan bakteriler zaman içerisinde ağızda yayılmaya başlamaktadır.

 

Diş taşı oluşumunun en büyük sebeplerinden de biridir. Bu nedenle her fırçalama sonunda diş ipinin kullanılması önerilmektedir. Diş ipi kullanımı dişeti çekilmelerinin de önüne geçmektedir. Özellikle küçük yaştan itibaren ağız hijyenine önem verilmesi bu gibi sorunlardan korumaktadır.

 

İlginizi çekebilir: Yeni Nesil Diş Protezi

 

Dişeti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

 

Dişeti hastalıkları belirtileri kişiden kişiye değişmektedir. Sert ve soluk pembe renginde olan dişetleri bu gibi durumlarda daha yumuşak ve koyu renge dönüşmektedir. Dişetlerinde şişkinlik meydana gelmektedir. Ağız içerisinde sürekli olarak kanama devam etmektedir.

 

Ağız kokusu oluşumlarının en temel sebeplerinden biri de budur. Besinleri yerken dişte ve diş etinde ağrı oluşması da dişeti çekilmesinin belirtilerinden biridir. Diş aralarının açılması ve dişlerin güçsüzleşmesi de bu durumun habercisidir. Dişlerin kırılması ve dökülmeye başlaması da ileri seviyelerden biridir.

 

Dişeti Çekilmesi Nasıl Teşhis Edilir?

 

Dişeti çekilmesinin teşhisi için uzman kontrolü gereklidir. Kişi kendinde gördüğü belirtilerden yola çıkarak doktora başvurmaktadır. Yapılan ağız içi kontrolünden sonra dişeti çekilmesi teşhisi koyulmaktadır. Bu gibi durumlarda hastanın hijyenine dikkat etmesi önerilmektedir. Aynı zamanda sigara ve alkolden uzak durumları ve düzenli antibiyotik kullanımına başlanmaktadır. Böylelikle hastalık kısa sürede tedavi edilir.

 

Benzer Blog Yazıları